fbpx
temesi-apol-corvinrajziskola-cover

Interjú Temesi Apol Textiltervező Művésszel

Temesi Apol DLA, a SoundWOOL márka megalapítója, anyagkutató, a MOME Tárgyalkotó MA szak adjunktusa, többszörösen díjazott textiltervező művész, Homo Faber tag. Tudatos- és kísérletező anyaghasználat, kifinomult forma- és harmónikus színvilág jellemzi Apol munkáit, amelyek előre vetítik a jövő tárgykultúráját.

Jó olvasást kívánunk a vele készített interjúhoz!

Hogyan éled meg a mindennapokon a szakmád?

Minden nap dolgozom, ugyanis van egy vállalkozásom, aminek alapítója és vezetője vagyok. Akusztikai burkolatokat fejlesztünk a hazai textilipari gyapjú hulladék újraélesztésével. Emellett oktató vagyok a Momén, ahol egy speciális kurzust viszünk két kollégámmal. Egy saját kutatási módszertan kidolgozásával biokompozit anyagokat fejlesztünk. Kutatóként pedig jelenleg három területen dolgozom, többek között az invazív növények pigmenttartalmát vizsgálom. Rengeteg dolog érdekel, így sűrű napjaim vannak, de ez egy csodálatos szakma!

Milyen szerepet játszik az életedben az oktatás?

Fiatal felnőttként kezdtem el gyerekekkel foglalkozni, nagyjából 20 éven át táboroztattam minden nyáron, ami nagyon fontos része az életemnek. Amikor lehetőséget kaptam, hogy elindítsam a kurzusomat az egyetemen, természetesnek tűnt, hogy hallgatókkal közösen gondolkodunk szakmai kérdéseken, megoldásokat keresünk anyaghasználati stratégiára. És egyszer csak ennek már neve lett, tanár lettem. Fontos része és örömforrása lett az életemnek.

Kik voltak a legnagyobb hatással rád abban, hogy textiltervezéssel foglalkozz?

A szüleim, akik mindig mindent megjavítottak, létrehoztak otthon, akik tevékeny, gondolkodó jelenlétre tanítottak. A művészettörténeti tanulmányaimban jópár 20. századi képzőművész, akik a nyersanyag használatukon keresztül fejezték ki a gondolataikat. A témavezetőm, aki mindig pont akkor nyúlt utánam egy pályázati kiírás továbbküldésével, vagy egy támogató visszajelzéssel, amikor majdnem kiürült a tank. És végül az, hogy egy olyan anyagot és problémát találtam, amelynek a komplexitása és kihívása teljesen rezonált a személyiségemmel és a lehetőségeimmel.

Milyen szerepet tölt be a rajzolás a mindennapi munkáidban?

Rajzolva gondolkodom én is. Vannak kis vázlatfüzeteim, amiben gyűlnek az ötletek, kis színes ceruza rajzok. Egy éve elkezdtem kis toll grafikákkal is foglalkozni. Nagyon szeretem, mert egészen másként enged gondolkodni, más agyterületeket aktivál! 

Mit adhat szerinted egy előkészítő azok számára, akik animáció készítéssel szeretnének foglalkozni?

Az első ablakok egyikét lehet kinyitni az előkészítőkön. Fontosnak tartom a folyamatos tanulást, a gyakorlati tapaszatalat szerzést, a barátkozásokat. Növekedni, keresgélni a hangunkat, az anyagunkat, a szellemi társainkat az egyik legfontosabb dolog kamaszként, fiatal felnőttként.

Ha szeretnétek jobban megismerni, vagy inspirálódni Temesi Apol munkásságából, akkor tekintsétek meg web oldalát és instáját.

Köszönjük a beszélgetést!

 

Szentesi Balázs

Budapest, 2024. Szeptember