fbpx
borcsok-anna-corvinrajziskola-cover

Interjú Börcsök Anna Ékszertervezővel

Börcsök Anna DLA, a Narrative Jewelry megalapítója, narratív ékszer kutató, a BJW aktív résztvevője, többszörösen díjazott ékszertervező művész. Egyedi témák, jellegzetes formavilág és kísérletező anyaghasználat jellemzi Anna munkáit, amelyek új dimenzióba emelik az ékszerek értelmezését.

Jó olvasást kívánunk a vele készített interjúhoz!

Hogyan sodródtál az ékszertervezés felé? Mindig is az volt a célod, hogy ezzel foglalkozz?

Építésznek készültem a gimnáziumban, de egy év után be kellett látnom, hogy nem az én világom. Egy évet dolgoztam Londonban és ez idő alatt jöttem rá arra, hogy az ékszerek világa vonz a leginkább.

Hogyan merült fel, hogy ékszertervezőből narratív ékszer kutatóvá válj?

2021-ben Erasmussal Valenciában töltöttem egy félévet. Jorge Manilla tartott egy hetes kurzust, ő vezetett rá arra, hogy a tárgyak formai megjelenésén túl az alapanyagok sokfélesége és a szimbólika az, ami igazi kapcsolatot teremt közöttünk. Az ékszer csak egy eszköz a köztünk lévő kommunikációban, végtelen történeteket mesél a viselőről.

Mit élvezel leginkább a szakterületedben vagy a márkád építésében és hogyan éled meg a mindennapokon az ékszertervezést?

Azt, hogy olyan kapcsolódási pontokat hozok létre, ami megmarad mások emlékezetében. Nem tudom elképzelni, hogy mást csináljak, csak egyet sajnálok, hogy kevés lesz az idő arra, hogy mindent megvalósítsak, ami még a tárgyakban rejlik. 

Kik voltak a legnagyobb hatással rád abban, hogy ékszerek tervezésével foglalkozz és honnan inspirálódsz?

Még 2005 körül a Sterling Galériába betévedve találkoztam először a magyar kortárs ékszer világával. Tóth Zoltán ékszerei rögtön lenyűgöztek. Mindig más inspirál. Sokszor az irodalom indít el egy egy újabb gondolatot, de nagyon sokszor beszélgetések, élmények.

Mit tanácsolnál annak, aki tárgyak tervezésével és formatervezéssel szeretne foglalkozni, illetve magyar ékszertervező szeretne válni?

Nem tudok a formatervezéssel és tárgytervezéssel kapcsolatban lényeges és érdemi tanácsot adni. Annyi biztos, hogy kifejezetten és bátran ajánlom a Corvin Rajziskolát mindenknek, aki ebben a világban szeretne kreatív tevékenységet végezni és alkotni, bővíteni és színesíteni szeretné a látásmódját, vagy egy út elején jár és hasznos szakmai tapasztalatokat szerezne a döntéseihez és fejlődéséhez. Ne féljen az akadályoktól és a sok-sok évnyi tanulástól. Ez egy gyönyörű szakma, ami folyamatos újdonságokat kínál.

Milyen szerepet tölt be a rajzolás a mindennapi munkáidban és mit adhat szerinted egy rajz előkészítő azok számára, akik ékszertervezéssel szeretnének foglalkozni?

A tervezési folyamat fontos része. A másik szenvedélyem a tanítás, ahol elenedhetetpen a rajzi kommunikáció. Ezen keresztül értjük meg egymást a diákokkal, hallgatókkal. Egy ilyen előkészítő biztos alapot ad, ami segíthet a saját tervezői/alkotói út megtalálásában.

Ha szeretnétek jobban megismerni, vagy inspirálódni Börcsök Anna munkásságából, akkor tekintsétek meg web oldalát és instáját.

Köszönjük a beszélgetést!


Szentesi Balázs

Budapest, 2024. Szeptember